Hlavná stránka
Partnerstvo pre Horné Záhorie
Pasovanie členov Partnerstva pre Horné Záhorie o.z. na Slávnosti oskoruší
Tradíciou tohto podujatia je pasovanie „Nositelů oskorušové tradice“. Pasovaný dostane stromček oskoruše, prázdnu fľašu a brožúru s návodom ako „vypáliť palené“ z plodov oskoruše. Za Partnerstvo pre Horné Záhorie boli pasovaní členovia p. Štefan Dulík a p. Pavol Nemec (prezident Záhoráckej republiky), prítomný bol aj podpredseda združenia p. Milan Hollý.

Darovaná oskoruša z Tvarožnej Lhoty sa bude slávnostne sadiť v členskej obci Smolinské na Deň Zeme, t. j.  22.04. 2010

Podujatie je tematicky zamerané na záchranu a zvýšenie verejného povedomia o zabudnutom a vzácnom tradičnom strome oskorušy (Sorbus domestica). V obci sa nachádza genofondový sad s tradičnými drevinami a Múzeum oskoruší.

 

Čo je oskoruša?

Oskoruša je dlhoveká drevina dorastá do úctyhodných rozmerov -do výšky 15 až 25 metrov s rozložitou korunou širokou 10 až 17 metrov, jej plody pripomínajú krížence hrušky a jarabiny, opadávajú zo stromu koncom leta. Z plodov sa vyrába kvalitný destilát. Jej konzumácia pomáha pri chorobách tráviaceho traktu. Jednotlivé časti rastlín možno využívať vo farmaceutike, kozmetike, remeselníctve a krajinotvorbe.

 

Oskoruša je pôvodný strom aj na území Partnerstva pre Horné Záhorie. Ak máte oskorušu vo svojich vinohradoch alebo záhradách a chcete sa s ňou pochváliť, môžete poslať jej fotografiu e-mailom na adresu: Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. . Vašu fotografiu uverejníme na tejto webovej stránke. Pomôžete nám zmapovať tento druh na našom území!


oskorusa_1 oskorusa oskorusa_6 oskorusa_3

foto:Milan Hollý